کلدانی ایران رودخانه سیل کن گلابدره وقوع سیل

کلدانی: ایران رودخانه سیل کن گلابدره وقوع سیل دربند تجریش

گت بلاگز اقتصادی بانک مرکزی علت رشد منفی اقتصاد در سال ۹۴ را اعلام کرد

بانک مرکزی کم کردن قابل ملاحظه قیمت نفت در سال ۱۳۹۳ را علت منفی شدن قیمت رشد اقتصادی کشور در سال ۹۴ اعلام کرد.

بانک مرکزی علت رشد منفی اقتصاد در سال ۹۴ را اعلام کرد

به گزارش گروه اقتصادی گروه تحریریه سایت جوان،بانک مرکزی در گزارش ” خلاصه تحولات اقتصادی سال 94 ” که 31 اردیبهشت منتشر شد، نوشت:پس از حدو دو سال مذاکره، کشور عزیزمان ایران و کشورهای گروه 1+5 (انگلستان، فرانسه، آمریکا، چین و روسیه به علاوه المان) به توافق در مورد برنامه هسته ای کشور عزیزمان ایران تحت عنوان برنامه جامع اقدام یکسان (برجام) در 23 تیرماه 1394 (14 ژوئیه 2015) نایل شدند. در دی ماه 1394، برجام اجرایی شد و کلیه تحریم های مرتبط با برنامه هسته ای برطرف شدند. به علت اجرای برجام در ماه های نهایی سال 1394، بازتاب آثار آن در عملکرد اقتصادی این سال محدود بود، با این حال، اقتصاد کشور وارد مسیر تازه ای شد و چشم انداز مساعد آینده موجب اصلاح ثبات اقتصاد کلان کشور شد.

یکی از بزرگترین چالش های اقتصاد کشور عزیزمان ایران در سال های اخیر (که با تصویب برجام از میان رفت) درگیر شدن بسیاری از بخش های اقتصادی از جمله نفت و گاز، مالی و بانکی، حمل و نقل دریایی و هوایی و بیمه در تحریم های اقتصادی مرتبط با برنامه هسته ای بود. زیاد کردن دامنه این تحریم ها به روابط کارگزاری بانکی، دسترسی کاملا محدود شده است بانک مرکزی به روابط مالی بین المللی و تبعات آن بر نظام تامین مالی بین المللی کشور و همچنین محدودیت در فروش نفت بود که آثار مستقیم و غیرمستقیمی بر حوزه های کلان اقتصاد و نیز فعالیت های خرد بانکی و بانک مرکزی داشت.

تشدید تحریم ها از بعد کلان اقتصادی و حوزه سیاست گذاری بانک مرکزی، هزینه های معاملاتی واردات کالاهای سرمایه ای و واسطه ای مورد نیاز تولید را زیاد کردن داده و همزمان تحریم فروش نفت، منابع مالی قابل دسترس را به منظور اهداف توسعه ای اقتصاد به میزان قابل توجهی کم کردن داد. کم کردن شدید دسترسی کوشر به ذخایر ارزی و محدودیت های قابل ملاحظه در نقل و انتقالات ارزی بر اثر شدت یافتن تحریم های مالی و اقتصادی در کنار بی انضباطی های شدید پولی و مالی دولت موجب گردید که قیمت ارز در بازار آزاد در دوره 91-1390 به شدت زیاد کردن یابد.

بانک مرکزی علت رشد منفی اقتصاد در سال ۹۴ را اعلام کرد

از آنجا که بخش عمده ای از واردات کشور را کالاهای واسطه ای سرمایه ای و مواد اولیه تولید تشکیل می دهند، زیاد کردن قیمت ارز و نوسانات آن منجر به محدودیت های طرف عرضه اقتصاد در دسترسی به قرار داده ها و عوامل تولید شده است و فعالیت بنگاه های اقتصادی در سطحی بسیار پایین تر از ظرفیت های عملیاتی قرار می گیرد. نتیجه تحولات مذکور را در حوزه اقتصاد کلان کشور می توان به صورت کم کردن سرمایه گذاریف افت قابل توجه رشد اقتصادی و زیاد کردن تورم تصویر نمود. شدت یافتن تحریم های مالی و اقتصادی از حیث فعالیت خرد نظام بانکی نیز دارای هزینه های مستقیم و غیرمستقیم بر فعالیت های بخش خزانه داری بانک مرکزی مشمول بر سپرده گذاری ارزی، تبدیلات ارزی، خرید اوراق، خرید طلا و اسکناس و فروش نفت بوده است.

در پی کم کردن قابل ملاحظه قیمت نفت در سال 1393 در بازارهای جهانی، رشد اقتصادی در سال 1394 منفی شد که ادامه روند نزولی قیمت نفت آن را شدت یافتن نمود. با این حالافزایش تولید و صادرات نفت خام در سه ماهه چهارم سال 1394، باعث توقف کم کردن تولید ناخالص داخلی کشور شد و در نهایت رشد اقتصادی 1.6 – درصد در سال 1394 محقق شد.”

بانک مرکزی بالاخره اخیراًنرخ رشد اقتصادی سال 94 را اعلام کرد که بر این اساس قیمت رشد اقتصادی در این سال با نفت منفی 1.6درصد و بدون نفت منفی 3.1درصد شده است است.

بانک مرکزی کم کردن قابل ملاحظه قیمت نفت در سال ۱۳۹۳ را علت منفی شدن قیمت رشد اقتصادی کشور در سال ۹۴ اعلام کرد.

انتهای پیام/

واژه های کلیدی: مرکزی | فعالیت | اقتصاد | برنامه | اقتصادی | محدودیت | تحریم ها | بانک مرکزی

بانک مرکزی علت رشد منفی اقتصاد در سال ۹۴ را اعلام کرد

بانک مرکزی علت رشد منفی اقتصاد در سال ۹۴ را اعلام کرد

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog